
Ginekologia plastyczna
Ginekologia plastyczna obejmuje zabiegi mające na celu przywrócenie prawidłowego wyglądu narządów płciowych zewnętrznych kobiety.
Zaburzenia hormonalne, przebyte ciąże, porody i urazy mogą w znacznym stopniu przyczynić się do powstania przerostów i zniekształceń w obrębie warg sromowych mniejszych i przedsionka pochwy. Powodować to może skłonność do powstawania stanów zapalnych i otarć, jest przyczyną dyskomfortu zarówno w trakcie współżycia jak i aktywności fizycznej takiej jak: jazda konna, jazda na rowerze, czy zwykły spacer.
Korekta powyższych zniekształceń nie tylko przywraca prawidłową funkcję narządów płciowych i układu moczowego oraz estetyczny wygląd zewnętrznych narządów płciowych, ale również pewność siebie i poczucie własnej wartości.
W naszym ośrodku wykonywane są następujące typy zabiegów:
Operacje plastyczne ścian pochwy
Wykonywane u kobiet z obniżeniem ścian pochwy spowodowanym porodami, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, lub uporczywym kaszlem. W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar śluzówki pochwy i zakładane są szwy na tkankę przedpęcherzową podtrzymującą przednią ścianę pochwy oraz na mięśnie przepony moczowo-płciowej utrzymujące tylną ścianę pochwy.
Labioplastyka
Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu zmniejszenie rozmiaru warg sromowych mniejszych, przywrócenie im prawidłowego kształtu i symetrii. Technika przeprowadzanego zabiegu zależna jest od stopnia przerostu i kształtu warg sromowych. Często łączona jest z usunięciem fragmentu napletka łechtaczki, co wyraźnie poprawia jakość odczuć przy współżyciu, lub u pacjentek po porodach, z plastyką ścian pochwy.
W zależności od zakresu wykonywanej operacji, jak również od preferencji pacjentki zabieg może być wykonywany zarówno w znieczuleniu miejscowym, dożylnym, jak i przewodowym.
Hymenoplastyka
Hymenoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu odtworzenie błony dziewiczej lub przecięcie jej gdy jest niepodatna.
Wszystkie zabiegi powinny być wykonane w pierwszej fazie cyklu, ze względu na niższe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań krwotocznych.