Nowoczesny Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi - NFZ

Poród w Łodzi - Okulistyka - Ginekologia - Położnictwo - Ortopedia

Medeor

Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi

ul. Ciesielska 8

Ortopedia

Okulistyka

Położnictwo

Ginekologia

USG

Chirurgia plastyczna

Poradnie

Laboratorium Genetyczne

Strona głównaOrtopediaPrzygotowanie do zabiegu artroskopowego

Przygotowanie pacjenta do zabiegu artroskopowego

Przed zabiegiem

Powszechnie uważa się, że artroskopia jest zabiegiem bezpiecznym dla chorego (czyli z niewielką liczbą powikłań). Aby to ryzyko zabiegu zmniejszyć do minimum należy przestrzegać prostych zaleceń.

Przystępując do zabiegu należy:

  • wykluczyć obecność źródeł infekcji tj. zęby, migdałki, infekcje górnych dróg oddechowych, żylaki.
  • obowiązkowo wykonanać szczepienia przeciw WZW B (wykonanie szczepienia następuje odpowiednio wcześniej przed zabiegiem - skonsultuj się ze swoim lekarzem POZ w celu ustalenia harmonogramu szczepień)

Nie należy:

  • golić włosów w miejscu operacji - czynność tę wykonujemy bezpośrednio przed zabiegiem, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia

Należy wcześniej przygotować kilka niezbędnych dokumentów

  • Dowód osobisty
  • Dokumentację medyczną:

Hospitalizacja

Przyjęcie pacjenta na Oddział Zabiegowy następuje najczęściej w dniu zabiegu, o ustalonej z lekarzem kierującym godzinie.

Osoby cierpiące z powodu żylaków są konsultowane przez chirurga naczyniowego przed operacją, a wszyscy chorzy po zabiegu rutynowo pobierają leki przeciwzakrzepowe w zastrzykach podskórnych, zwykle przez 10-14 dni. Pozostałe badania laboratoryjne wykonywane przed operacją wykrywają inne nieprawidłowości.

UWAGA:

Prosimy o zgłoszenie się na czczo (6 godz. bez jedzenia i 5 godz. bez picia). W dniu poprzedzającym przyjęcie można spożyć wczesną, lekką kolację. W przypadku przyjęcia w godzinach popołudniowych może to być śniadanie.

Osoby leczone przewlekle zostaną w trakcie wcześniejszej konsultacji poinformowane o tym, jakie leki przyjąć. Po przyjęciu do szpitala, w trakcie oczekiwania na operację, otrzymacie Państwo odpowiednią premedykację, tj. leki o działaniu uspokajającym i nasennym.

Szczegółowe postępowanie w okresie bezpośrednio przed i po zabiegu jest uzależnione od jego rodzaju, a także od zastosowanego znieczulenia.

Pobyt w szpitalu

Długość leczenia szpitalnego to zwykle 2 dni (zabieg w dniu przyjęcia i wypis w następnym dniu).

Kiedy po zabiegu należy się zgłosić do lekarza?

Rutynowa kontrola odbywa się w 10-14 dobie po zabiegu i jest zwykle łączona z usunięciem szwów. Zwykle do czasu kontroli chorzy chodzą o kulach.

Co może niepokoić chorego po zabiegu?

Objawy takie jak obrzęk stawu lub całej kończyny, lub podwyższona temperatura, mogą być niepokojące i w tych sytuacjach chory powinien skontaktować się z lekarzem. Ból po artroskopii zwykle daje się kontrolować lekami i występuje przez pierwsze 1-3 dni.