Nowoczesny Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi - NFZ

Poród w Łodzi - Okulistyka - Ginekologia - Położnictwo - Ortopedia

Medeor

Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi

ul. Ciesielska 8

Położnictwo

Okulistyka

Ginekologia

USG

Ortopedia

Chirurgia plastyczna

Poradnie

Laboratorium Genetyczne

Strona głównaPołożnictwoMetody poroduPoród drogami natury

Poród drogami natury

Naturalny poród pod okiem specjalistów

Poród to dla każdej matki najważniejszy dzień w życiu, dlatego ważne jest aby zapewnić jej 100-procentowe poczucie komfortu, bezpieczeństwa i umożliwić skorzystanie z najnowocześniejszych metod porodu, najbardziej luksusowego sprzętu medycznego oraz wysoko wykwalifikowanej kadry. Nie ma miejsca na ustępstwa, gdyż zdrowie dziecka jest dla nas najważniejsze.

W szpitalu Medeor poród oraz przygotowanie do niego odbywa się w ramach Funduszu NFZ i przebiega pod okiem najbardziej doświadczonych lekarzy położników. Potrafią oni przeprowadzić rodzącą przez cały poród tak, aby w każdym momencie czuła się komfortowo i byłą na bieżąco informowana o przebiegu porodu i stanie zdrowia dziecka. Jeżeli zajdzie potrzeba rodząca może na życzenie skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W każdej chwili kiedy przebieg porodu w jakikolwiek sposób może zagrozić zdrowiu dziecka lub matki, specjaliści mogą zdecydować się na cesarskie cięcie.

Cztery okresy porodu

  • Okres pierwszy, składający się z 3 faz wyszczególnionych poniżej. Faza przejściowa to najbardziej intensywna z całego pierwszego okresu porodu, gdy dziecko kieruje się w dół miednicy. Gdy dziecko pcha się w dół na szyjkę macicy to właśnie wtedy kobiety odczuwają silną potrzebę rozpoczęcia parcia.

    FAZA UTAJONA FAZA AKTYWNA FAZA PRZEJŚCIOWA
    Skurcze są coraz bardziej regularne Skurcze są o wiele silniejsze Skurcze występują co 30-90 sek
    Rozwarcie 0-3 cm Rozwarcie 3-8 cm Pełne rozwarcie 8-10 cm
    Czas: 3-10 h Czas: 3-8 h Czas: 15-60 min

  • Okres drugi – parcie i właściwy poród
    Pełne rozwarcie szyjki macicy stanowi o pełnej gotowości do parcia. Skurcze występują z coraz większym natężeniem, nawet co 2-3 min trwając 50-90 sek. Dziecko w tym okresie przechodzi przez całą długość kanału rodnego opuszczając macicę. Kobiety odczuwają to jako silne rozciąganie dróg rodnych , które kończy się wraz z urodzeniem potomka.

  • Okres trzeci – poród łożyska
    Kiedy tylko dziecko przyjdzie na świat, rozpoczyna się proces oddzielania łożyska od macicy oraz następujący po tym poród łożyska. Okres ten trwa około 30-45 min.

  • Okres czwarty
    Ten finalny okres dotyczy 2 godziny po porodzie. Następuje wtedy próba karmienia piersią i pełny odpoczynek nowej rodziny po trudach porodu. To cenny czas dla matki a przede wszystkim dla noworodka.

Staramy się zwiększać komfort podczas porodu

Ból porodowy jest spowodowany rozciąganiem mięśnia macicy oraz ciśnieniem wywieranym na szyjkę macicy. Jego intensywność jest zróżnicowana indywidualnie, dla jednych to doznania zbliżone do kurczy towarzyszących pierwszym dniom miesiączki, dla innych – ekstremalny nacisk na tkanki miednicy.

Poród nie musi jednak oznaczać stresującego i dramatycznego doświadczenia w życiu każdej ciężarnej. Jest wiele sposobów na uśmierzenie bólów porodowych, zarówno naturalnych jak i farmakologicznych. Oto najpopularniejsze z nich.

Znieczulenie farmakologiczne

Najpopularniejszym znieczuleniem porodów naturalnych jest znieczulenie zewnątrzoponowe, tzw. ZZO. W dobie XXI wieku powinno ono być aplikowane każdej pacjentce, która o nie wnioskuje.

Nie ma miejsca na ustępstwa, gdyż zdrowie dziecka jest dla nas najważniejsze.

Dawki leków stosowane przy ZZO są niskie dzięki czemu pacjentki mogą chodzić, a uczucie parcia ogranicza się do lekkich kurczy i szarpnięć. Dzięki temu rodzące mają pełną kontrolę nad własnym ciałem i tym aktywniej mogą uczestniczyć w procesie porodu. Technika znieczulenia polega na ciągłym podawaniu środka anestetycznego do przestrzeni zewnątrzoponowej rdzenia kręgowego. Od momentu podania znieczulenie zaczyna działać po upływie około 10-20 min natomiast jego działanie całkowicie zanika po około 1-3 h po porodzie.

Tylko niewielkie ilości środka znieczulającego przedostają się krwiobiegu dziecka, nie ma żadnych medycznych dowodów na jakiekolwiek szkodliwe działanie anestetyków na zdrowie noworodka. Tym bardziej brak medycznych argumentów potwierdzających doniesienia o wpływie znieczulenia na umiejętność ssania niemowląt.

Naturalne sposoby ograniczania bólu porodowego

  • Oddychanie – różnego rodzaju techniki prawidłowego oddychania podczas porodu
  • Terapia wodą – ciepły prysznic czy kąpiel minimalizują ból porodowy
  • Psychiczne odprężenie – szeroki wachlarz technik relaksacji i hipnoterapii

Nacięcie krocza – episiotomia

Podczas porodu bardzo częste jest zjawisko odczuwania rozciągania pochwy gdy płód przeciska się przez kanał rodny. Aby zapobiec samoistnemu pęknięciu pochwy lekarze czasem decydują się na nacięcie krocza. Cięcie wykonywane jest od pochwy w stronę odbytu w kierunku tylno – bocznym zawsze na szczycie skurczu, tak że nie jest ono praktycznie odczuwane przez rodzącą. Dzięki episiotomii powiększa się przestrzeń wychodu, dzięki czemu dziecko łatwiej i bezpieczniej opuszcza ciało matki. Nacięcie zaopatruje się szwami zaraz po porodzie, pacjentce poleca się następnie siadanie na pośladku przeciwnym do nacięcia przez okres kilku dni aż rana się wygoi. W tym okresie należy szczególnie przestrzegać higieny krocza przy użyciu ciepłej wody z bardzo delikatnymi detergentami oraz następnie dokładnego osuszania rany.

W naszym szpitalu nacięcie wykonuje doświadczony personel, starając się aby rana szybko i łatwo się zagoiła. Nasze pacjentki dobrze wspominają tę metodę zwiększającą komfort porodu, wskazując na szybką rekonwalescencję i idealny efekt kosmetyczny. Zobacz też: opinie pacjentek.