Nowoczesny Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi - NFZ

Poród w Łodzi - Okulistyka - Ginekologia - Położnictwo - Ortopedia

Medeor

Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi

ul. Ciesielska 8

Położnictwo

Okulistyka

Ginekologia

USG

Ortopedia

Chirurgia plastyczna

Poradnie

Laboratorium Genetyczne

Strona głównaPołożnictwoMetody poroduCesarskie cięcie

Poród drogą cesarskiego cięcia

Poród drogą cięcia cesarskiego jest metodą chirurgicznego wydobycia płodu. Może być to procedura zaplanowana ale w ogromnej większości wykonywana jest jako zabieg mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w przypadku komplikacji porodu drogami natury.

Istotą operacji jest wykonanie cięcia poprzecznego okolicy spojenia łonowego i macicy oraz następczy poród płodu, całość w znieczuleniu regionalnym. Po zabiegu pacjentki mogą odczuwać ból związany z nacięciem, co zmusza zwykle do pozostania w łóżku, ale nie przeszkadza on w trzymaniu noworodka czy karmieniu piersią. Komfortowe warunki pobytu w szpitalu Medeor znacznie pomagają matce w rekonwalescenji.

Kiedy zachodzi potrzeba przeprowadzenia porodu drogą cięcia cesarskiego ?

Operację przeprowadza się gdy ryzyko powikłań dla matki lub dla płodu jest mniejsze niż przy porodzie drogami natury. Oto kilka wskazań do porodu drogą cięcia cesarskiego:

  • ciąża mnoga
  • zakażenia matki wirusem HIV, Herpes
  • choroby przewlekłe rodzącej które mogą ulec zaostrzeniu przy porodzie drogami natury, np. zaawansowane nadciśnienie, cukrzyca
  • płód zbyt duży by zmieścić się w kanale rodnym, tzw. niewspółmierność porodowa, można ją wykazać przez badanie USG.
  • nieprawidłowe położenie płodu
  • nieprawidłowe usadowienie łożyska
  • poprzedni poród wykonany drogą cięcia cesarskiego, z zastrzeżeniem iż nie jest to wskazanie bezwzględne, gdyż możliwy jest poród drogami natury po porodzie pierwszego dziecka drogą cięcia cesarskiego

Czy jest jakieś ryzyko powikłań ?

Pomimo, że cesarskie cięcie może wiązać się z pewnymi powikłaniami u matki (jak np. infekcje, krwawienia, powikłania znieczulenia), decyzja o takiej metodzie porodu zostaje podjęta dla konkretnej matki, po stwierdzeniu, że będzie ona bezpieczniejsza niż poród naturalny. Zespół specjalistów położników Szpitala wykorzystuje całą swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie, aby wybrać indywidualnie dla każdej kobiety najbardziej dla niej bezpieczny poród. Aby zminimalizować szanse wystąpienia infekcji przebieg cesarskiego cięcia zachodzi w warunkach absolutnej sterylności, zgodnie z polityką jakości szpitala Medeor. (zobacz: normy jakości).