Poród drogą cesarskiego cięcia

Poród drogą cięcia cesarskiego jest metodą chirurgicznego wydobycia płodu. Może być to procedura zaplanowana ale w ogromnej większości wykonywana jest jako zabieg mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w przypadku komplikacji porodu drogami natury.
Istotą operacji jest wykonanie cięcia poprzecznego okolicy spojenia łonowego i macicy oraz następczy poród płodu, całość w znieczuleniu regionalnym. Po zabiegu pacjentki mogą odczuwać ból związany z nacięciem, co zmusza zwykle do pozostania w łóżku, ale nie przeszkadza on w trzymaniu noworodka czy karmieniu piersią. Komfortowe warunki pobytu w szpitalu Medeor znacznie pomagają matce w rekonwalescenji.
Kiedy zachodzi potrzeba przeprowadzenia porodu drogą cięcia cesarskiego ?
Operację przeprowadza się gdy ryzyko powikłań dla matki lub dla płodu jest mniejsze niż przy porodzie drogami natury. Oto kilka wskazań do porodu drogą cięcia cesarskiego:
- ciąża mnoga
- zakażenia matki wirusem HIV, Herpes
- choroby przewlekłe rodzącej które mogą ulec zaostrzeniu przy porodzie drogami natury, np. zaawansowane nadciśnienie, cukrzyca
- płód zbyt duży by zmieścić się w kanale rodnym, tzw. niewspółmierność porodowa, można ją wykazać przez badanie USG.
- nieprawidłowe położenie płodu
- nieprawidłowe usadowienie łożyska
- poprzedni poród wykonany drogą cięcia cesarskiego, z zastrzeżeniem iż nie jest to wskazanie bezwzględne, gdyż możliwy jest poród drogami natury po porodzie pierwszego dziecka drogą cięcia cesarskiego
Czy jest jakieś ryzyko powikłań ?
Pomimo, że cesarskie cięcie może wiązać się z pewnymi powikłaniami u matki (jak np. infekcje, krwawienia, powikłania znieczulenia), decyzja o takiej metodzie porodu zostaje podjęta dla konkretnej matki, po stwierdzeniu, że będzie ona bezpieczniejsza niż poród naturalny. Zespół specjalistów położników Szpitala wykorzystuje całą swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie, aby wybrać indywidualnie dla każdej kobiety najbardziej dla niej bezpieczny poród. Aby zminimalizować szanse wystąpienia infekcji przebieg cesarskiego cięcia zachodzi w warunkach absolutnej sterylności, zgodnie z polityką jakości szpitala Medeor. (zobacz: normy jakości).